Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Λόγω έλλειψης τεχνικού forum

Πήγαινε κάτω 
+4
Diamont
MoonReaper
Cthulu
Amelthrach
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 11:57 am

Το κακό είναι οτι μάλλον θα πρέπει να αγοράσω και καινούργιο τροφοδοτικό,οπότε πρέπει να υπολογίσω άλλα 100+ ευρά..

Θα σας γράψω τι παίζει με το σύστημα μου:



Motherboard: XFX Nforce 680i LT

Processor: Intel(R) Core(TM)2 CPU 6420 @ 2.13GHz (2 CPUs)

Memory: 2046MB RAM


Ένα chieftec 550-αρι τροφοδοτικο.

Τώρα για τη ταχυτητα των μνημών μου(RAM) πρέπει να ψαχτώ,οπότε Edit αργότερα! =)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cthulu
Admin
Admin
Cthulu


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : www.bearing-gifts.org

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue56/80Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (56/80)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue0/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (0/10)
Μεγαλείο: 999

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 2:16 pm

Πόσα Drives έχεις πάνω; Τι άλλες PCI συσκευές (tv tuner) και πόσες USB.

Να ξέρεις οτι η 9800gtx + η 260γτ έχουν ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ καταναλώσεις ρεύματος από τις 8άρες Νβίντια λόγω κατασκευής (δεν ισχύει για την gx2 που καίει τον κώλο της... λόγω μαμίσιου ΣΛΙ)

Κατά πάσα πιθανότητα με το 550άρι τροφο θα είσαι κομπλές αν έχεις 1 drive, 1 δίσκο, και 2-3 συσκευούλες ακόμη.

Εγώ με 450άρι τρέχω αυτά που σου αναφέρω παραπάνω με τα μισά πράγματα να τα τρέχω στα +1.5v... ¨) (τη βρίσκω λίγο με το ρίσκο).



Συμβουλή πάνε πάρε με 40 ευρουδάκια 2gb μνήμη ακόμη, 3 ποτά είναι...

Πάρε και ίδιας συχνότητας ΚΑΙ ίδιου χρονισμού (800mhz | 5-5-5-18 ) αν έχεις Vista me SP1 θα στην δει κατά πάσσα πιθανότητα όλη (ή στην χειρότερη τα 3.Cool και θα δεις φοβερές αλλαγές σε πολλά απλικέισονς με κυριότερο τα Zoning στο Conan ... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://conan.forumgreek.com
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:08 pm

Έχω 2 drives(Το ένα δεν το βλέπει το πιτσί),2 σκληρούς(WD),ένα ρούτερ σε ethernet συνδεδεμένο,8 usb θύρες αλλά δεν έχω καμία συσκευη συνδεδεμένη σε αυτές, κάρτες tv και άλλα τέτοια δεν έχω συνδεδεμένα..
Αυτά... =)

Έδιτ:Τo έχω σκεφτεί για 4άρα μνήμη αλλά δεν θέλω να κάνω το λάθος να ξαναβάλω Vista! Very Happy
Βέβαια όταν θα υποτηρίζει το ΑοC DX10,άν έχω πάρει την κάρτα βέβαια,θα αναγκαστώ να τα ξαναβάλω.. Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cthulu
Admin
Admin
Cthulu


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : www.bearing-gifts.org

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue56/80Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (56/80)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue0/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (0/10)
Μεγαλείο: 999

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 2:32 am

Με τα VIsta Premium sp1 δεν μου έχει συμβεί ούτε μία ασυμβατότητα ή πρόβλημα πάντως εκτός από ΄το οτι δεν λειτουργεί ως plug n play η EOS350d...

A το drive που δεν το βλέπει το PC 99% θα έχεις βάλει κανα jumperάκι λάθος από πίσω από τα drives ή θα ξέχασες να συνδέσεις κανά καλώδιο τροφοδοσίας. Τα drives ακόμη και καμμένα συνήθως διαβάζονται στο boot γιατί δεν έχουν fail safe ρουτίνες στο bios όπως η μνήμη ή η κάρτα γραφικών (οπού απλά δεν σου μπουτάρει το πισι).

Όπως και να έχει πιστεύω οτι το 550άρι σου θα είναι κομπλέ με το σύστημα σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://conan.forumgreek.com
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 25, 2008 11:53 am

Η 260gt αποότι είδα έχει προς το παρόν 300+ ευρά.. Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 28, 2008 8:47 pm

Λοιπόν..Έπεσαν 200 ευρα απο τους παππούδες λόγω γενεθλίων ..Οπότε σκέφτηκα να πάρω την 9800γτχ που θα πέσει στα 200 ευρά και να πάρω και ένα σετάκι γρήγορες μνημούλες(4gb) γιατί αυτές που έχω δεν είναι και ότι καλύτερο! Αν είχα τα λεφτα θα έπαιρνα την 260 γτχ και μνήμες αλλα όπως καταλαβαίνετε...=Ρ

Προτάσεις για μάρκα για τις μνήμες?Τι να προσέξω ιδιαίτερα? flower

Εδιτ:Η αλήθεια είναι πως θα γούσταρα να πάρω την 260γτχ αν πεσει στην τιμη της 9800γτχ..Οπότε είμαι σε δίλημμα.
9800γτχ+γρηγορότερες μνημούλες ή 260γτχ και να παραμείνω με την Ram που έχω(δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της εταιρίας αλλα όταν πήρα το πιτσι πριν απο κανα χρόνο ήταν ότι πιο οικονομικό μπορούσα να βρω σε 2gb σετάκι.Είχα δώσει κανα 80άρι τότε αν θυμάμαι καλα!)?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cthulu
Admin
Admin
Cthulu


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : www.bearing-gifts.org

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue56/80Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (56/80)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue0/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (0/10)
Μεγαλείο: 999

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 03, 2008 6:11 pm

Εγώ έχω αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1044591
και είναι μια χαρά, με ταιριαστό timing με το υπόλοιπο σύστημα.

Εχω δοκιμάσει και OCZ αλλά και Kingston (παλιότερα).

Όλες καλές είναι και όλες με life time warranty οπότε μην μασήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://conan.forumgreek.com
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2008 7:57 am

Τι λέει Κθούλαρε?Την τσίμπησες την gtx260? =)
Τωρα που έπεσε η τιμή της θα την αγοράσω μόλις κατέβω στην Κρήτη..Είδα και κάτι overclocked εκδόσεις της αλλα είναι αρκετα ακριβές..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Forum Rules

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Conan Guild :: Γενική Συζήτηση-
Μετάβαση σε: