Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Λόγω έλλειψης τεχνικού forum

Πήγαινε κάτω 
+4
Diamont
MoonReaper
Cthulu
Amelthrach
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Amelthrach
Lakon
Lakon
Amelthrach


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Σκοτία

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2008 6:40 am

Αναβάθμισα πρόσφατα την κάρτα γραφικών μου από 8600GT σε 8800GT.

Eνώ με την 8600 αν και έτρεχα το παιχνίδι σε medium settings δεν είχα ούτε ένα κρασάρισμα. Με το που έβαλα την 8800 το παιχνίδι ανά διαστήματα παγώνει για μερικά δευτερόλεπτα έως λεπτά και αρκετές φορές τα vista βγάζουν μήνυμα για video hardware error. Δοκίμασα τους drivers που ήρθαν με την κάρτα, έβαλα και τους πιο καινούργιους αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

Το πλήρες σύστημα είναι το εξής:

Processor
Model : Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz

System
Mainboard : ASUSTeK Computer INC. P5B-VM SE
System BIOS : American Megatrends Inc. 8.12
Total Memory : 6GB
Model : ASUSTeK Computer Inc P965/G965 Memory Controller Hub
Front Side Bus Speed : 4x 267MHz (1068MHz data rate)

Video System
Adapter : NVIDIA GeForce 8800 GT 512ΜΒ

Physical Storage Devices
MAXTOR STM380815AS (ATA) : 75GB
WDC WD2500JD-22HBB0 (ATA) : 233GB
ATAPI DVD-ROM 16XMax (ATAPI)
PIONEER DVD-RW DVR-111D (ATAPI)

Operating System(s)
Windows System : Microsoft Windows Vista Business Media Center 6.00.6001 (Service Pack 1)
Platform Compliance : Win64 x64

Άν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει παρακαλώ ας μου πεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cthulu
Admin
Admin
Cthulu


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : www.bearing-gifts.org

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue56/80Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (56/80)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue0/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (0/10)
Μεγαλείο: 999

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2008 7:32 am

Vista 64 + 8800GT + Quad Core 6600 + Panw apo 4gb mnhmh

Εκτός του οτι έχεις συγκεντρώσει τα 4 πιο μπαγκαρισμένα στοιχεία στην ιστορία των υπολογιστών μετά το φιάσκο του 8086 και των 386SX 10.

Θα σου ρίξω λίγω Flame κλαίγοντας πάνω από χυμένο γάλα...

ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΛΑΥΡΑ

1ον δεν διάβασες πόση μνήμη χρησιμοποιούν τα windows; Αναρωτήθηκες/διάβασες κάπου τι γίνεται με τα overflow μνήμης;

2ον Σε τι συχνότητες τρέχουν οι μνήμες των CPU, GPU, RAM σου ; Νομίζω ο q6600 τρέχει στα 1066... τα άλλα...;

3ον Τι τα κάνεις (ή νομίζεις οτι τα κάνειςWink Αν τα έχεις πειρατικά σβήστα και πάρε τα Home Premium 32. Αν τα έχεις αυθεντικά άστα στο συρτάρι κανα 2μήνο και βάλε πάλι τα XP. Θα χάσεις βέβαια 2.5GB μνήμης... που in the first place δεν τα χρησιμοποιείς. Α! φοβερό κόλπο βάλε 1gb μνήμης RAM Allocated στην κάρτα γραφικών σου (ελπίζω να γυρνάνε γρήγορα τα ανεμιστήρια σου)

4ον Πότε έκανες την αναβάθμιση απο 8600 σε 8800; Αν πρόσφατα γιατί οχι 9 series? Αν ήθελες για πιο φθηνά παίζουν και ΑΤΙ στα 200 ευρώ με καλύτερες συμπεριφορές της 8800GT (ρεύμα, υπερθέρμανση, overload).

5ον Πες μου οτι δεν πήρες καμιά albatron, twintech, saytek Και τέτοιες παπαριές. Asus - XfX (Evga) προτιμάτε τες.

ΛΥΣΕΙΣ:

α. Το pc που περιγράφεις είναι φορτόλιο. Αν δεν έχει πάνω 600άρι τροφοδότη (τουλάστιχον) μην χαριεντίζεσαι πάνε πάρε ένα. Αν είσαι με μαύρο κουτί απο ΠΛΑΙΣΙΟ ή ΕΣΗΟΠ κλαύτα έχουν 400-450w maximum και δεν σηκώνουν το σύστημα που περιγράφεις.

β. Βάλε του σούπερ τελευταίους drivers από το site της NVIDIA. Κάνε πρώτα clean install. Δεν χρειάζεται για απλό update σε drivers απλά μυρίζομαι οτί δεν έκανες clean uninstall στους drivers της 8600.

γ. Sou Pou 1 (Service Pack 1 για VIsta διαθέσιμο Link και μές το site της Nvidia)



Σημειώνω απλά οτι σε φόρτο εργασίας η νέα 9800GT τρώει λιγότερο ρεύμα από την 8800Gt 1.4 φορές λιγότερο !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://conan.forumgreek.com
Amelthrach
Lakon
Lakon
Amelthrach


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Σκοτία

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2008 8:35 am

Για να απαντήσω στα ερωτήματα σου.

1. Τα vista είναι αυθεντικά και και τα 64-bit + 6GB τα χρειάζομαι γιατί ασχολούμαι λόγω σπουδών με industrial & architectural 3D modeling. Τα προγράμματα είναι native 64-bit.

2. Η 8800 είναι Asus και την πήρα πριν μια βδομάδα. Για τη 9800 έπρεπε να περιμένω ένα μήνα μέχρι να υπάρξει διαθέσιμο στοκ. Φοιτητής είμαι οπότε το badget είναι περιορισμένο.

3. Το τροφοδοτικό είναι Tagan 800W.

4. H μνήμες είναι GEIL DDR2-800. όταν έφτιαξα το pc η 1066 ήταν πανάκριβες και μη ευρεία διαθέσιμες.

5. Για τους drivers καθαρό unistall έκανα και αυτήν τη στιγμή έχω την τελευταία stable έκδοση.

6. Είμαι στην Αγγλία οπότε δεν ασχολούμαι με τα μπαγκάλικα τύπου πλαίσιο και e-shop.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cthulu
Admin
Admin
Cthulu


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : www.bearing-gifts.org

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue56/80Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (56/80)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue0/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (0/10)
Μεγαλείο: 999

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2008 11:56 am

Last idea...

δες σε κάποια τεχνικά φορουμ αν παίζει πρόβλημα με τους enhanced drivers της 8800 και ta 64 bita. Ισως να γίνεται απεγκατάσταση το μη απαραίτητο κομμάτι (μη βασικοί drivers)



btw από Autocad ως 3δ μαξ όλα τρέχουν φίνα στα 32. Άλλωστε το interface που τρέχεις τα γραφικά σου είναι το (256αρι mallon) της κάρτας γραφικών σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://conan.forumgreek.com
Amelthrach
Lakon
Lakon
Amelthrach


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Σκοτία

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2008 7:41 pm

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα. Φαίνεται πως οι nvidia κάρτες έχουν πρόβλημα με το dreamscene στα vista. άσο για τα προγράμματα που είπες δεν χρησιμοποιώ κανένα από τα commercial 3d packages. Το πρόγραμμα είναι εξειδικευμένο για industrial design (Catia).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MoonReaper
Sociopath
Sociopath



Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2008

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΤρι Ιουν 10, 2008 10:56 pm

Amelthrach έγραψε:
Τελικά το έλυσα το πρόβλημα. Φαίνεται πως οι nvidia κάρτες έχουν πρόβλημα με το dreamscene στα vista. άσο για τα προγράμματα που είπες δεν χρησιμοποιώ κανένα από τα commercial 3d packages. Το πρόγραμμα είναι εξειδικευμένο για industrial design (Catia).

Ex file mias kai to elyses den les kai edw th ekanes ?

asus 8800GT + Vista + 2gbRam+ Dual core 3ghz
= kai emena trwei kati kollhmatakia 3 deuteroleptwn pou kai pou to game, crasharei pollh syxna otan allazw perioxh (kollaei kai den kanei loading, me to relog emfanizome sthn kainouria perioxh).
Ta sVista einai peiratika an kai kanoun kanonika updates , kai drivers nomizw exw tous teleutaious.
To AOC genika trexei kala (ola max ektos apo AA se 4x = 24-30fps ) alla exw ta crasharismata sto loading screen, kai ta kollhmatakia pou kai pou mesa sto paixnidi (kai mou bgazei kai ena aspro mynhma sto chat oti kati eklase o client kai esteile mia pordh sthn funcom gia na to kseroun klp)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MoonReaper
Sociopath
Sociopath



Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2008

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΤρι Ιουν 10, 2008 10:59 pm

a kai btw, katebasa tous drivers tou May16 gia thn 8800GT

Ektos apo apla na tous kanw install, na akolou8hsw kamia allh diadikasia ? (kati gia clean unistall kai tetoia den kserw pws na to kanw AN xreiazetai gia Video drivers)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amelthrach
Lakon
Lakon
Amelthrach


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Σκοτία

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΤρι Ιουν 17, 2008 4:54 am

Moon το πρόβλημα που είχα εγώ με τα κρασαρίσματα ήταν λόγω του Dreamscene που έχουν τα Vista Ultimate. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι συμβατό με ορισμένες κάρτες NVidia.

'Οσο για το clean Unistall δε θυμάμαι την διεύθυνση αλλά άμα κάνεις ένα search στο google θα βρεις οδηγούς για το πως να το κάνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamont
Lakon
Lakon
Diamont


Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 19/06/2008
Ηλικία : 44
Τόπος : ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 19, 2008 5:52 am

Εχω GTX 8800 με vista. Μετα τα πολλα, αλλαξα τα vista σε xp και το παιχνιδι παιζει μια χαρα. Σταματησε τελειως το <παγωμα>.

Αν ψαξεις τα διαφορα forums, θα δεις οτι <κατι δεν παει καλα> στους 8800 NVIDIA drivers sta vista
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 19, 2008 7:55 am

Εγώ χθες είχα κάτι άκυρα προβλήματα με τα γραφικά του game..Εκεί που επαιζα κανονικά,ξάφνου και απο το πουθενα έκανε ενα μικρο freeze και μετά τα textures του παιχνιδιου γινόντουσαν ότιναναι.Αλλάζανε χρώματα,εμφανιζόντουσαν γράμματα εξαφανιζόμουν εγω κτλ..!

Τι λέτε να φταίει?Μέχρι προχθες δεν είχα πρόβλημα..Δεν ξλερω αν έχει σχέση αλλα τις προάλλες έκανα φορματ..Αυτα.. =|
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
McVaffle
Forumakias
Forumakias
McVaffle


Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθηνα

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue3/5Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (3/5)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue7/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (7/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 19, 2008 10:10 am

Σιγουρα εγιναν ολα αυτα στο "ακυρο" ? Μηπως εβαλες κανενα καινουργιο hardware στο PC? Μηπως εγραψες κανενα προγραμμα πριν απο ολα αυτα? Εμενα μου βρομανει προβλημα με drivers παντως.. Τετοιου ειδους προβληματα εχουν να κανουν καθαρα με το software σου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 19, 2008 11:13 am

Όχι οχι,τίποτα καινούργιο..Ότι είχα πριν το φορματ σε επίπεδο software και hardware έχω και τώρα..Βασικά δεν μου ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα!Χμμμ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Illuvatar
Sociopath
Sociopath
Illuvatar


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 04/06/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Athina

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠαρ Ιουν 20, 2008 4:26 am

Dark an theleis pes mpou karta grafikwn k trofodotiko.paizei periptwsi to trofodotiko sou na dinei ligo reuma stin karta k na stin zestainei.etsi crasharei k vgazei oti na nai.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠαρ Ιουν 20, 2008 5:58 am

Illuvatar έχω την κορυφαία κάρτα γραφικών που κυκλοφορεί,την 8500gt! =P

Για τροφοδοτικό δεν θυμάμαι δυστυχώς..Θα κάνω εδιτ μόλις πάω σπίτι!Πάντως περίπου ένα χρόνο που έχω αυτήν την κάρτα και αυτό το τροφοδοτικό δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα.. =\
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Rikus
Sociopath
Sociopath
Rikus


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 31/05/2008
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue0/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (0/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue4/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (4/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠαρ Ιουν 20, 2008 7:53 am

Μου συμβαίνει και εμένα αυτό με τη 8600. Υποψιάζομαι πως είναι θέμα client και όχι hardware. Τελευταίοι drivers, φυσικά, και σε γενικές γραμμές playable framerate (19-35 fps).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΠαρ Ιουν 20, 2008 5:07 pm

Λοιπόν,παιδιά..Σύντομα θα αγοράσω την 9800gtx ή την 9800gtx+ αλλά έχω έναν προβληματισμό σχετικά με το αν θα είναι συμβατή με την μάδερμπορντ,το τροφοδοτικό και το case μου..

>>Το τροφοδοτικό μου ειναι ένα chieftec 550-άρι.Θα την αντέξει?

>>Η μόδερμπορντ μου έχει το τσιπάκι 680i LT..Θα είναι συμβατη η 9800 με την μάδερμπορντ?

>>Το κουτί μου είναι της μεσαίας κατηγορίας,πράγμα που σημαίνει πως είναι λίγο στριμόκωλα τα πράγματα..

Αυτά!Θα ψαχτώ +εγω για τα θέματα συμβατότητας αλλα θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες των πολυαγαπημένων μου συντρόφων! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
McVaffle
Forumakias
Forumakias
McVaffle


Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθηνα

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue3/5Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (3/5)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue7/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (7/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2008 5:01 am

Χμμμ.. Η καρτα εκτος του οτι ειναι θηριο διαστασεων(!!!!) ειναι και θηριο επιδοσεων!!!! Μπραβο σου που εχεις λεφτα να χαλας και να περνεις τετοιες καρτες! Μου περνεις και μενα μια?? Laughing Τεσπα.. On-Topic τωρα..
Η καρτα ειναι οντως τεραστια αλλα δεν ξερω εαν θα εχεις προβληματα χωρου.. Δεν ξερω πως εχει τοποθετημενες τις θυρες της η mo-bo σου γιατι απλα μας λες το τσιπακι που εχει αλλα οχι το μοντελο.. Δεν θυμαμαι αν το ειπες ποιο πανω.. θα το κοιταξω.. Τωρα οσον αφορα το τροφοδοτικο.. Δεν μας λες το συστημα σου για να καταλαβουμε τι αλλο εχεις εκτος απο την 8500 που εχεις τωρα Laughing Για πες μας μερικα πραγματα παραπανω.. Μοντελο μητρικης, CPU, μνημες, τιποτε PCI καρτες που ενδεχομενος εχεις, οπως καρτες ηχου κλπ. Παντως αποτι ειδα το μεγιστο που "καιει" η καρτα ειναι 156 Watt οποτε ειναι λιγο απαιτητικη.. Ισως χρειαστει να βαλεις ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο.. και πανω απολα πιο ποιοτικο... Οποτε ετοιμασε λιγα λεφτα παραπανω να δωσεις.. Neutral

*edit* Κοιταξα μερικα benchmarks για να δω τις επιδοσεις τις καρτας.. Επισημα η 9800 αντικαθηστα την 8800. Ομως αυτο που με προβληματισε ειναι οτι αν και προκειτε για μια νεα καρτα.. στα benchmarks η διαφορα τους δεν ειναι και τοσο μεγαλη Neutral Σε τι αναλυσεις παιζεις τα παιχνιδια σου? Γιατι αποτι ειδα η δυναμη της 9800 φαινετε σε αναλυσεις 1680 x 1050 οπου φευγει μπροστα αλλα η διαφορα στα FPS ειναι της ταξεως 3-4.. Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα δηλαδη. Μαλιστα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση οτι σε μερικα tests η 8800 ξεπερασε την 9800!!! Αλλα ενταξει αυτο μην σε ανυσηχει αφου απο τα 32 tests αυτο εγινε σε 2 μονο.. Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις οποια απο τις δυο σε συμφερει οικονομικα.. Αν και αποτι ακουσα η 9800 θα ειναι φθηνοτερη απο την 8800. Για 9800 σου προτεινω μοντελο GTX ενω για 8800, GTS.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2008 9:27 am

Τρυφερή,τραγανή και αγαπημένη μου Βαφλίτσα ,είχα σκοπό να παραθέσω περισσότερα στοιχεία αλλα επειδή έπρεπε να φύγω δεν τα έβαλα όλα..Μόλις πάω σπίτι θα σου πώ αναλυτικά τι παίζει! albino

Βασικά δεν είναι ακριβή ρε συ..Σε λίγο θα πέσει στα 200 απο τα 250-270 που πωλείται τώρα..

Τις είδα και εγώ τις συγκρίσεις και απο'τι είδα πιάνει καλά fps οπότε με καλύπτει..Τωρα αν η 6793009 της ΑΤΙ ή αν η 983435 της ΝVIDIA πιάνει 2 fps παραπάνω νταξ δεν μου λέει κάτι.Εξ'άλλου ανα 3 εβδομάδες βγαίνει και νέα κάρτα που έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις..Οπότε είναι φαύλος κύκλος..Ότι και να πάρεις σε κανα μήνα θα βγεί κάτι καλύτερο! =)

Το τροφοδοτικό δεν θα την παλέψει μάλλον ε?Βασικά θα έπρεπε να δω τι καταναλώνει το κάθε εξάρτημα στο πιτσί μου αλλα βαριέμαι πολύ να κάνω κάτι τέτοιο.. Razz

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες λοιπόν μικρή ερωτική Βάφλα των ονείρων μου! flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
McVaffle
Forumakias
Forumakias
McVaffle


Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθηνα

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue3/5Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (3/5)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue7/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (7/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2008 4:28 pm

Παρακαλω τον κυριο με τα καλαμια να επιβαλει την ταξη στο post γιατι ξεφευγουμε λιγο... Rolling Eyes Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cthulu
Admin
Admin
Cthulu


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : www.bearing-gifts.org

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue56/80Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (56/80)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue0/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (0/10)
Μεγαλείο: 999

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 3:12 am

Είσαι μιά ζεστή αχνιστή πασπαλισμένη με τσικουλάτα και παγωτάκι να λιώνει Σκωτσέζικη Βάφλα.

Little things I can do...

Μαντέψτε ποιος θα πάρει την Nvidia 260... Smile


> Η 9800γτχ καταναλώνει σε μέγιστο φόρτο περί τα 290w.
Οπότε κρίνε, τι άλλο έχεις πάνω στο pc σου και άθρισε. Βάλε 40-50W ανά Drive και 120 ανά Sata δίσκο, 70-90 ανά USB device. Αν πχ έχεις 1 DVD-RW DRIVE , 1 SATA δίσκο, 1 ακόμη συσκευή USB θα είσαι οκεικ. Αν ας πούμε το Ρούτερ το έχεις με USB και όχι Ethernet άλλαξε το (εθερνετ πιο γρήγορη anyway). Αν έχεις εξωτερικούς σκληρούς μπορείς να τους έχεις οφ όταν παίζεις κόναν. Όλα αυτά φυσικά αν δεν θες να τα σκάσεις να πάρεις ένα 800άρι να ξενοιάσεις

> Αυτό που ρωτάς για το τσιπάκι τι σχέση έχει με την GPU? Νομίζω δεν έχει - ίσως να κάνω λάθος επιφυλάσσομαι - αλλά αν η ΜΒ σου έχει θυρούλα ΠΣΙ-Χπρες είσαι οκεικ.

> Αποκλείεται να έχει πρόβλημα με ένα standard size tower (δεν χρειάζεσαι το μεγάλο). Είναι σαν να βάζεις και μία εξτρά PCI απλή κάρτα. Τώρα αν έχει extra usb controllers, internal tv/fm tuner, dialup modem(!), κάρτα ήχου PCI κ όχι onboard, 5 ανεμιστήρες δικής σου έμπνευσης τότε θα παίξει στριμωξίδι, αλλά μπορείς πάντα να βγάλεις το ντάιλ απ μόντεμ elephant

ΒΑΣΙΚΑ ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ ΤΗΝ 9800 ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΑΠΟ ΤΙΣ gt200 Nvidia series.
Παράθεση :
http://www.tweaktown.com/news/9686/nvidia_s_260_and_280_gtx_has_arrived/index.html
Παράθεση :
Word on the GT200 has been floating around for a while now, and we’ve seen a number of leaked benchmarks all over the world wide interweb. With the NDA being lifted, it’s time to check out what exactly is going on with the new card.

The particular card we’re looking at today is from ZOTAC and is the AMP! Edition, which as you may have guessed is an overclocked model. Speculation on the GTX 280 has been all over the place with word that performance is up to 50% faster than the 9800 GX2.

What we will be doing today is checking out exactly how much faster the new GTX 280 is when compared to the 9800 GX2, along with seeing how it compares against the top of the range AMD offering; the HD 3870 X2. For further good measure, we’ll also try it against one of the better valued for money NVIDIA cards at the moment; the 9800 GTX.

H 280 έχει 512-bit Interface. H 260 ;exei 384. H GX2 έχει 256. Να μην συζητήσω για pipelines, η νέα σειρά είναι σαν πυρηνικό εργοστάσιο geek Τσεκάρετε την σε κανα Γκουγκρλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://conan.forumgreek.com
McVaffle
Forumakias
Forumakias
McVaffle


Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2008
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθηνα

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue3/5Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (3/5)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue7/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (7/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 6:14 am

Το τσιπακι εχει σχεση εν μερη Κυριε Καλαμαρι! Η nVidia που βγαζει το δικο της nForce ειναι ετσι φτιαγμενο και προγραμματισμενο να δινει ενα boost στις καρτες τις οταν συνδυαζονται μαζι. Οποτε αφου το εψαξα λιγο ειδα οτι ο Darkomen εχει οντως nForce οποτε μια nVidia θα του ειναι καλυτερη απο μια ATi. Αν φυσικα ηθελε να παρει ATi.. Που εγω τις προτιμω αν και δεν μου αρεσουν οι drivers της.. Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amelthrach
Lakon
Lakon
Amelthrach


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Σκοτία

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 8:08 pm

είδα επίσημα benchmarks της nvidia και οι gt260/280 είναι πιο γρήγορες από την 9800gtx αλλά παραμένουν κατώτερες σε επιδόσεις από την 9800gx2.

Βέβαια πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι η νέα σειρά καρτών υποστηρίζει σε επίπεδο hardware τις εντολές physicX ενώ η σειρά 9 σε επίπεδο software.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cthulu
Admin
Admin
Cthulu


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : www.bearing-gifts.org

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue56/80Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (56/80)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue0/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (0/10)
Μεγαλείο: 999

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 5:16 am

Εγώ θα έλεγα πως
αν πηγαίνετε για την 9800gtx περιμένετε μια βδομάδα και πάρτε την Gt260
αν πηγαίνετε για την 9800Gx2 - || - gt280.

Εκτός του ότι είναι καλύτερες και σε μεγάλες αναλύσεις, καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια, είναι μία κάρτα στην ουσία και όχι Sli-μαμίσιες όπως η gx2 και μπορεί κανείς να φτάσεις σε ακραία σκηνικά (να βάλει 3!!χ 280...), επίσης είναι κλασσικό στα πρώτα benchmarks να βγαίνει χειρότερη σε κάποια games λόγω των απατσάριστων drivers που έχουν ακόμη.

Επίσης αυτό που λέει ο Amelthrach δεν είναι καθόλου λίγο. Το ενσωματωμένο physx, η απελευθέρωση από το software-βούτυρο της Ageia δεν είναι λίγο. Τέλος το τι επιδόσεις έχει αυτή η κάρτα δεν φαίνεται μόνο στα fps. Είναι ζήτημα απαλότερης και πιο ρεαλιστικής κίνησης και οχι πόσα φλάπα φλούπα κάνουν οι εικονίτσες ανά δευτερόλεπτο.

Αν δείτε επίσης στα περισσότερα (όχι όλα βέβαια) συγκριτικά που η gx2 είναι όντως καλύτερη τρέχουν τα benchmarks χωρίς ΑΑ. Προφανώς αν πάρετε κάρτα των 500 ευρώ δεν νομίζω να παίζετε με ΑΑ κλειστό για να δείτε αν θα παίξετε στα 235fps ή στα 227 :p

Δείτε παρακάτω...



◆GTX 280 vs 9800GX2

Before GTX 280’s birth GeForce 9800GX2 is NV’s flagship. But because it is a Dual GPU card which use SLI technology so in certain games it will have performance decrease. But here comes GTX 280, with launch price 50 bucks more than 9800GX2 will it performs better? (9800GX2 launch price: $599, GTX 280: $649 )

GTX 280 vs 9800GX2
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Gtx280_9800gx2

Thanks to the dual G92 chip, even it is a product three month ago with the first generation unified architecture, the card runs as fast as GTX 280,the overall difference is only 4.05%. But we must keep this in mind, GTX 280 is a single chip product, and in certain game like GRID GTX 280 can certainly performs better than 9800GX2.

------------------------------------------------------------------------------------

Ένα συμπερασματάκι από το VR-Zone...

Who should not buy this card? If you're currently
running on an NVIDIA GeForce 9800 GX2 1GB card, you should stay put
with that card until we get more concrete performance results as the
drivers for the NVIDIA GeForce GTX 280 1GB mature before deciding.

Who should buy this card? If you're looking for a
new high-end solution, the NVIDIA GeForce GTX 280 1GB is for you. It is
the fastest performing part out there in the market, and will be, until
ATI releases its Radeon HD 4870 solution which may pose a threat to the
GeForce GTX 280. There are no benefits by sticking to the
slightly-matured GeForce 9800 GX2 part. Enthusiasts looking forward to
cranking some impressive figures from benchmarks should consider the
GeForce GTX 280 too. You have the ability to SLI three of these cards,
as compared to two only on the GeForce 9800 GX2, and get better scores,
assuming your processor does not end up bottlenecking you.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://conan.forumgreek.com
Darkomen
Lakon
Lakon
Darkomen


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2008
Ηλικία : 37
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης λόγω σπουδών.

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue1/1Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (1/1)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue10/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:28 am

Δεν λέω..Όμορφα όλα αυτά αλλα η 280 θα είναι πανάκριβη για μένα..η 260 πόσο θα έχει πάνω κάτω?Με έβαλες σε σκεψεις αγαπητέ Καλάμαρε! santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cthulu
Admin
Admin
Cthulu


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2008
Ηλικία : 43
Τόπος : www.bearing-gifts.org

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue56/80Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (56/80)
Γαματοσύνη:
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Left_bar_bleue0/10Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty_bar_bleue  (0/10)
Μεγαλείο: 999

Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λόγω έλλειψης τεχνικού forum   Λόγω έλλειψης τεχνικού forum Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:42 am

Όσο έχει η 9800gtx τώρα θα πάει η 260 μάλλον όσο το όνομα της :p.

Βέβαια θα πέσει σε κανα 180-200άρι η gtx οπότε ίσως και να πας για ότι είχες αρχικά σκεφτεί αλλά με 50-70ευρώ λιγότερα, γιαυτό λοιποόν κάνε υπομονή λίγο ακόμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://conan.forumgreek.com
 
Λόγω έλλειψης τεχνικού forum
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Forum Rules

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Conan Guild :: Γενική Συζήτηση-
Μετάβαση σε: