Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Παράπονα...

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Korniogr
Lakon
Lakon
Korniogr


Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2008
Ηλικία : 48

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Παράπονα... Left_bar_bleue2/9Παράπονα... Empty_bar_bleue  (2/9)
Γαματοσύνη:
Παράπονα... Left_bar_bleue3/7Παράπονα... Empty_bar_bleue  (3/7)
Μεγαλείο: 10

Παράπονα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παράπονα...   Παράπονα... Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 4:15 am

Σκέφτηκα αρκετά, αλλά κατέληξα να το βάλω στη γενική συζήτηση αφού ούτε guests έχουμε, ούτε τα κανονικά μέλη μπαίνουν μέσα. Αν υπάρχει moderator και δεν του αρέσει να το σβήσει.

Παρακάτω θα κάνω τα παράπονα μου, αλλά θα προτείνω και λύσεις, γιατί αν δεν το έκανα απλά θα γκρίνιαζα.

1. Μπορεί κάποιος να κάνει ενημέρωση είτε εδώ (φόρουμ) είτε στην ανακοίνωση του guild, τι χρειαζόμαστε ακόμα;
Ή τουλάχιστον αν δεν θέλουμε από ένα resource κάτι να μην βάζουμε (σαν το "ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΑΛΛΟ ASH-SANDSTONE");
Αν όλοι που βάζουν έχουν γράψει εδώ, τότε έχουμε: 3000/17000 granite, 1900/ 4000? electrum, 1400/4000? iron, 2200/2500? yew.
Είναι προφανές ότι δεν ανανεώνονται οι εισφορές, αλλά είναι δύσκολο για τους απέξω να ξέρουν τι πρέπει να μαζέψουν!
{τα required νούμερα είναι στο περίπου, θα το κάνω edit για να περάσω τα σωστά, μόνο το 17000 granite θυμάμαι και με πιάνει πονοκέφαλος}

2. Ο πονοκέφαλος του μαζεύω:
100% node = 10 granite average * 5 nodes in purple lotus swamp = 50 granite per one full turn of the instance.
14000 remaining granite / 50 granite per turn = 280 turns
280 turns / 3 turns per hr = 93 hrs
93 hrs / 2 persons 2hrs per day = 23 days
Δηλαδή αν κανονίσουμε 2 άτομα (εγώ αυτοπροτείνομαι και άλλος ένας) να μαζεύουνε μόνο granite, κάθε μέρα, 2 δίωρα συνεχόμενα (για να έχουμε τα nodes στο 100%) θα το μαζέψουμε σε 23 μέρες!
Το ίδιο μπορει να γίνει με τα άλλα resources. 2 άτομα για iron, 2 για electrum, 2 για yew (και στο επόμενο tier αντίστοιχα για basalt, gold, duskmetal, oak)
8 άτομα σύνολο (10 αν βάλουμε 4 για το granite που είναι πολλαπλάσια απαιτητικό), που μπορούμε να βρεθούμε γιατί τόσοι είμαστε που μπαίνουμε καθημερινά (ή μέρα παρά μέρα) και μπορούμε να τα μαζέψουμε
Θα έχουν τον ανάλογο τίτλο (Master Miner, Prospector, Stonecutter & Woodcutter) και αυτό θα γίνεται προσθετικά, δηλαδή επιπλέον άτομα που θα μπορούν να μαζέψουν θα μπαίνουν σε μια ομάδα μαζέματος.

3. Ο πονοκέφαλος του 76+ :
Έμαθα και εγώ με τη σειρά μου (σπόντα σε όσους φτάσαν το αλτ τους 80 πριν πάω τον main μου 78), ότι από το 75 και μετά όλα τα quest είναι grouped. Με το λίγο κόσμο που έχει ένας PvE server (και που θα γίνεται συνέχεια λιγότερος -προσωπική εκτίμηση-) δεν μπορούμε με LFG και LFM να φτιάξουμε ένα grp και να τα κάνουμε. Κατάλαβα επιπλέον, όταν με πήρατε στον Onyx, γιατί βάζατε μέσα τους main 80 (=για να κάνετε τα quest). Και οκ, κάποιοι είναι παρέα, αλλά θα μπορούσαμε να έχουμε δύο (όπα πολλές είναι) μία σταθερή μέρα και σταθερή ώρα με σταθερό group plus αναπληρωτές (μιας και για πχ είμαστε 5 priests 76+) για να κάνουμε τα quests? Άλωστε γι'αυτο δεν μπήκαμε εξ αρχής σε PvE σέρβερ και στο guild?

4. Inactivities (σόρυ φρέντι που επαναλαμβάνομαι, απλά κάνω περίληψη):
Αν δεν κάνω κάτι λάθος είμαστε περί τα 150 μέλη, 127 εγγεγραμένοι στο φόρουμ (ορισμένοι έχουν ήδη φύγει από το guild) και οι μισοί έχουν να μπουν πάνω από 6 εβδομάδες. Το θέμα είναι να δείχνουμε πολυπληθέστεροι? Όποιος έχει παίξει 3-4 μέρες ξέρει ποιος είναι ποιος, και πόσο σοβαρός είναι. Είμαστε guild 30 χαρακτήρων (που βγάζοντας τους αλτς) δηλαδή 25 ατόμων. Δέχομαι τον αντίλογο στα νούμερα, γι'αυτό ας πούμε 50.
Μπορεί να γίνει ένα ξεσκαρτάρισμα των μελών, και να αναπροσαρμόσουμε τις απαιτήσεις που πρέπει να έχει κάποιος προς το guild? (τουλάχιστον μέχρι η FC να υλοποιήσει το πολυ-αναμενόμενο guild tax)

Θα επιθυμούσα μόνο σοβαρά σχόλια και γενικά η συζήτηση (αν γίνει) να είναι επικοδομητική, ώστε η πρώην απαίτηση που είχα, και τωρινή μικρή ελπίδα που οδήγησε σε αυτή την απέλπιδα προσπάθεια, για να κάνουμε Battlekeep ή Raid ή κάτι σαν guild-ομαδικό τέλος πάντων- να μην σβήσει...
Σημειώνω ότι δεν θέλω να φύγω! Δεν είναι λύση αυτό. Ούτε να ρολάρω αλτ είναι λύση για μένα (αν δεν χάσω το χρόνο μου σε grp/gather/prof σε 15 μέρες είμαι 70). Το να πάω σε ένα guild που έχει BK είναι φυγή, υποχώρηση, προσωπική ήττα! Το να μείνω και να βοηθήσω (εγώ νομίζω ότι βοηθάω, δεν ξέρω) να χτιστεί ένα keep, ένα guild, ένα group τουλάχιστον, για μένα είναι αυτό που αξίζει να δοκιμάσω!

Και ξεκινάω:
1. Δεν είμαι αρχιτέκτονας, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Τα στατιστικά τα έβαλα στη δημόσια συζήτηση, για να έχουμε ένα βοήθημα και μέχρι εκεί μπορώ να πάω
2. Αυτοπροτείνομαι για Master Stonecutter (granite, basalt) και ξεκινάω. θα ενημερώνω το guild πότε φεύγω από guild city instance, για να ξέρει ο επόμενος.
3. Κάθε Τρίτη από τις 19:00 έως τις 24:00 ένας ToS 77 healing spec είναι στην διάθεση όποιου έχει ανάγκη
4. Έχω δικαιώματα να βάλω/βγάλω κόσμο από το guild αλλά θα ήταν δικατορία αν το έκανα. Δεδομένης της πίστης μου στις αρχές που μπορούν να διέπουν μια ομάδα 50 ατόμων που αποτελούν το guild μας, προτείνω: όσοι έχουν να μπουν στον σέρβερ Κρομ πάνω από 4 εβδομάδες να τους διώξουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fredie
Lakon
Lakon
Fredie


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2008
Ηλικία : 42

Παράπονα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παράπονα...   Παράπονα... Icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2008 12:49 pm

Πολύ ενδιαφέροντα όσα λες, είναι γεγονός ότι υπάρχει μια αδράνεια οπότε να και οι δικές μου προτάσεις.

1. guildbank guildcity . Η ανανέωση του ανάουσνμετν και το καθάρισμα του guild bank σίγουρα θα βοηθήσει να είναι πιο τακτικά. Και για να ξέρουμε που βρισκόμαστε από resources και για να υπάρχει ο χώρος για κατάθεση.

2. Resources - Raids. Με το ανθρώπινο δυναμικό που έχουμε σαν guild είναι δύσκολο να καλύψουμε τις ανάγκες μόνο με gather. προτείνω λοιπόν συνδυασμό ως εξής. Καλό το gather και βασική προϋπόθεση. Είναι προφανές όμως ότι περισσεύει granite. Υποθέτω επειδή πολύς κόσμος κρατάει iron/electrum για προσωπικό craft , κάτι που έκανα κι εγώ. Ας ορίσουμε λίγους (2?) από κάθε προφέσιον, δεν χρειάζονται 10 άρμορερς, θα περισσέψουν υλικά.
Όσο για τα ρέιντς, μπορούμε να αφιερώσουμε ένα ποσοστό του gold που μαζεύετε (και δεν είναι λίγο) για αγορά υλικών.

Πιστεύω έτσι και τόπο θα πιάσει το gather, και γρηγορότερο το χτίσιμο της πόλης με αγορά υλικών.

3. Inactives. Μπορούμε να δώσουμε λίγες μέρες ακόμα σε κόσμο μιας και υπάρχει ελαφρώς αυξημένη κινητικότητα, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνει εκκαθάριση. Αυτό δεν σημαίνει Ban, θα μπορέσουμε να συντάξουμε ένα ωραίο mail που θα εξηγεί τους λόγους και θα σταλεί τόσο στο ingame mail system όσο και στο φόρουμ. Αν κάποιος γυρίσει χαρά μας να ξαναγίνει μέλος.

My 2 cents.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Korniogr
Lakon
Lakon
Korniogr


Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2008
Ηλικία : 48

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Παράπονα... Left_bar_bleue2/9Παράπονα... Empty_bar_bleue  (2/9)
Γαματοσύνη:
Παράπονα... Left_bar_bleue3/7Παράπονα... Empty_bar_bleue  (3/7)
Μεγαλείο: 10

Παράπονα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παράπονα...   Παράπονα... Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2008 11:10 pm

Yew: 2200/6000
Granite: 3000/12800
Iron: 1400/4700
Electrum: 1900/1700

επομένως, μην βάζετε άλλο Electrum?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BAAT
Lakon
Lakon
BAAT


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : Σαλαμίνιους νήσους

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Παράπονα... Left_bar_bleue10/10Παράπονα... Empty_bar_bleue  (10/10)
Γαματοσύνη:
Παράπονα... Left_bar_bleue10/10Παράπονα... Empty_bar_bleue  (10/10)
Μεγαλείο: 10

Παράπονα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παράπονα...   Παράπονα... Icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2008 11:22 pm

Μηπως πρωτα να μαθουμε ποιοι ειναι οι Builders στιν πολη μας για να ξερουμε και τι χρειαζεται ακριβως (πχ ποσα blocks και τι χρειαζεται το καθε block ωστε να ξερουμε αν θελει αλλο electrum πχ...

Το θεμα ειναι οτι ειμαστε λιγοι που μπενουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα και ειμαστε καθε φορα οι ιδιοι και ιδιοι και οχι αρκετοι για Raid (min 24?) οποτε πως θα γινουν τα raid quest απο αυτους που τα εχουν Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Korniogr
Lakon
Lakon
Korniogr


Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2008
Ηλικία : 48

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Παράπονα... Left_bar_bleue2/9Παράπονα... Empty_bar_bleue  (2/9)
Γαματοσύνη:
Παράπονα... Left_bar_bleue3/7Παράπονα... Empty_bar_bleue  (3/7)
Μεγαλείο: 10

Παράπονα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παράπονα...   Παράπονα... Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2008 1:34 am

Έλειψα 10 μέρες για να μπω και να βρώ:
1. Το παλιό anouncement. Βαρέθηκα να ξαναγράψω ότι δεν θέλουμε άλλο electrum...
2. Κανένα νέο κτήριο! Τα resources στην bank είναι για Τ3! Τελειώσαμε το Τ2? Θα φτιάξουμε ποτέ Τ3?
3. No comment on inactivities...

Τι έγινε ρε παιδιά? Συνέπαισε η άδειά μου με το patch για PvP και πέσατε όλοι με τα μούτρα να πάρετε τις PVP-Armor?

Μην μπείτε στον κόπο να απαντήσετε, δεν θα το δω, γιατί δεν θα ξαναμπώ. Ένα νεκρό φόρουμ είναι ούτω ή άλλως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Korniogr
Lakon
Lakon
Korniogr


Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2008
Ηλικία : 48

Character sheet
Νικάει όλους τους κακούς:
Παράπονα... Left_bar_bleue2/9Παράπονα... Empty_bar_bleue  (2/9)
Γαματοσύνη:
Παράπονα... Left_bar_bleue3/7Παράπονα... Empty_bar_bleue  (3/7)
Μεγαλείο: 10

Παράπονα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παράπονα...   Παράπονα... Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2008 1:49 am

Και για του λόγου το αληθές (ότι είμαστε νεκρό) ορίστε οι moderators (με σειρά αναφοράς στην κεντρική σελίδα) και η ημερομηνία που μπήκαν τελευταία φορά:
nekrofilh 14/07/2008
Cthulu 25/08/2008
Pristella 28/08/2008
Montolio 07/07/2008
DieYoung 25/07/2008
Uthgardt 14/07/2008
theodore 12/06/2008

Σας χαιρετώ όλους, καλή συνέχεια.
Θα τα πούμε in-game (ή όχι)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παράπονα...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Conan Guild :: Γενική Συζήτηση-
Μετάβαση σε: